Nichicon UHD1V152MHD
UHD1V152MHD picture photo
Mfg. Part Number
UHD1V152MHD
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UHD1V152MHD.pdf
Availability of UHD1V152MHD
QUANTITY
UHD1V152MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD1V152MHD
Internal Part NumberEIS-UHD1V152MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesHD
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.4A
Impedance15 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD1V152MHD
Related LinksUHD1V, UHD1V152MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UHD1V152MHD Details Description
Related parts for UHD1V152MHD
IC OPAMP CHOPPER 400KHZ 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 150V 0606 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 1.8A SOT-563 datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A SCREW datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TAPE FABRIC 50.8MM CIRCULAR 5/PK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 340MA 840 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 280MA 980 MOHM datasheet.pdf