Rubycon 25SKV330M10X10.5
25SKV330M10X10.5 picture photo
Mfg. Part Number
25SKV330M10X10.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
25SKV330M10X10.5.pdf
Availability of 25SKV330M10X10.5
QUANTITY
25SKV330M10X10.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25SKV330M10X10.5
Internal Part NumberEIS-25SKV330M10X10.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSKV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current450mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25SKV330M10X10.5
Related Links25SKV330, 25SKV330M10X10.5 Datasheet, Rubycon Distributor
25SKV330M10X10.5 Details Description
Related parts for 25SKV330M10X10.5
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 4.07KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 14KV DISK datasheet.pdf
HEL 776 MOLDED SIP PKG 0.100 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 550MA 1.9 OHM datasheet.pdf
CAP TRIM 5-45PF 100V THRU HOLE datasheet.pdf