Panasonic Electronic Components 25SVPG15M
25SVPG15M picture photo
Mfg. Part Number
25SVPG15M
Brief Description
CAP POLYMER 15UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
25SVPG15M.pdf
Availability of 25SVPG15M
QUANTITY
25SVPG15M Order Process
Ship out your order
Specifications of 25SVPG15M
Internal Part NumberEIS-25SVPG15M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesSVPG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.8A @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25SVPG15M
Related Links25SV, 25SVPG15M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
25SVPG15M Details Description
Related parts for 25SVPG15M
RES SMD 78.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 190MA 4.5 OHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -40°C - 125°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf