Fairchild Semiconductor 74F245PC
74F245PC picture photo
Mfg. Part Number
74F245PC
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20DIP
Datasheet Download
74F245PC.pdf
Availability of 74F245PC
QUANTITY
74F245PC Order Process
Ship out your order
Specifications of 74F245PC
Internal Part NumberEIS-74F245PC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74F
PackagingTube
Logic TypeTransceiver, Non-Inverting
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
Current - Output High, Low3mA, 24mA; 15mA, 64mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package20-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74F245PC
Related Links74F2, 74F245PC Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
74F245PC Details Description
Related parts for 74F245PC
IC REG LDO 3.3V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 1.33 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE 16POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
JUMPER KITS EQUIP GROUNDING #6 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
GAGE .213 HEX CAVITY datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf