Rubycon 25THV100M8X10.5
25THV100M8X10.5 picture photo
Mfg. Part Number
25THV100M8X10.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
25THV100M8X10.5.pdf
Availability of 25THV100M8X10.5
QUANTITY
25THV100M8X10.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25THV100M8X10.5
Internal Part NumberEIS-25THV100M8X10.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTHV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current150mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25THV100M8X10.5
Related Links25THV10, 25THV100M8X10.5 Datasheet, Rubycon Distributor
25THV100M8X10.5 Details Description
Related parts for 25THV100M8X10.5
DIP CABLE - HDP14H/AE14G/HDP14H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS TIN datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 6POS THRUHL datasheet.pdf