ITT Cannon, LLC CA3106E18-13PBF80
CA3106E18-13PBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E18-13PBF80
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E18-13PBF80.pdf
Availability of CA3106E18-13PBF80
QUANTITY
CA3106E18-13PBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E18-13PBF80
Internal Part NumberEIS-CA3106E18-13PBF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-13
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E18-13PBF80
Related LinksCA3106E1, CA3106E18-13PBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E18-13PBF80 Details Description
Related parts for CA3106E18-13PBF80
IC REG LDO 2.9V 0.18A SOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 3A TO-247 datasheet.pdf
RES 110 OHM 7W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CORD 4 POS FEMALE/MALE 3M 22 AWG datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 72mA Signage 48-TQFP-EP (7x7) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 10pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf