Vishay Semiconductor/Diodes Division 25TTS08FP
25TTS08FP picture photo
Mfg. Part Number
25TTS08FP
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR PHASE CONT 800V 25A TO-220FP
Datasheet Download
25TTS08FP.pdf
Availability of 25TTS08FP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
25TTS08FP Order Process
Ship out your order
Specifications of 25TTS08FP
Internal Part NumberEIS-25TTS08FP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)45mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.25V
Current - On State (It (AV)) (Max)16A
Current - On State (It (RMS)) (Max)25A
Current - Hold (Ih) (Max)100mA
Current - Off State (Max)500µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)350A @ 50Hz
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220AB Full-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25TTS08FP
Related Links25TT, 25TTS08FP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
25TTS08FP Details Description
Related parts for 25TTS08FP
FUSE HLDR BLADE 125V 15A PNL MNT datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 200MA 2CH NC 8-DIP datasheet.pdf
HEAT SINK 37.5 X 37.5 X 24.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC BUS SWITCH QUICK CMOS 48QVSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 16A 125V datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR BLUE datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE-D3 50A GR ULTRA RAPID 500VA datasheet.pdf