Rubycon 25TWL4.7MEFC4X7
25TWL4.7MEFC4X7 picture photo
Mfg. Part Number
25TWL4.7MEFC4X7
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25TWL4.7MEFC4X7.pdf
Availability of 25TWL4.7MEFC4X7
QUANTITY
25TWL4.7MEFC4X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25TWL4.7MEFC4X7
Internal Part NumberEIS-25TWL4.7MEFC4X7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTWL
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current21mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25TWL4.7MEFC4X7
Related Links25TWL4., 25TWL4.7MEFC4X7 Datasheet, Rubycon Distributor
25TWL4.7MEFC4X7 Details Description
Related parts for 25TWL4.7MEFC4X7
IC CONTROLLER PFC/PWM SW 16DIP datasheet.pdf
SIDAC 120-138V 1A DO214 datasheet.pdf
IC FPGA 500 I/O 672FBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V/2.5V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
BOARD DEMO 65MSPS LTC2265-14 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 10UMAX datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM R6 datasheet.pdf
MINI-BOX RCPT ASSY 60P UNSEAL datasheet.pdf
0.1 uF, +5 V Powered CMOS RS-232 Drivers/Receivers IC datasheet.pdf