Rubycon 25USC15000MEFCSN25X35
25USC15000MEFCSN25X35 picture photo
Mfg. Part Number
25USC15000MEFCSN25X35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
25USC15000MEFCSN25X35.pdf
Availability of 25USC15000MEFCSN25X35
QUANTITY
25USC15000MEFCSN25X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25USC15000MEFCSN25X35
Internal Part NumberEIS-25USC15000MEFCSN25X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUSC Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSC
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.08A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25USC15000MEFCSN25X35
Related Links25USC15000, 25USC15000MEFCSN25X35 Datasheet, Rubycon Distributor
25USC15000MEFCSN25X35 Details Description
Related parts for 25USC15000MEFCSN25X35
GDT TERM DUAL LVL DK 4 TS32 RC datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A MPG06 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MICRO WIRE SADLLE NATURAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 70POS THRUHL datasheet.pdf