Rubycon 25YXH2700MEFC16X25
25YXH2700MEFC16X25 picture photo
Mfg. Part Number
25YXH2700MEFC16X25
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25YXH2700MEFC16X25.pdf
Availability of 25YXH2700MEFC16X25
QUANTITY
25YXH2700MEFC16X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25YXH2700MEFC16X25
Internal Part NumberEIS-25YXH2700MEFC16X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXH
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25YXH2700MEFC16X25
Related Links25YXH2700, 25YXH2700MEFC16X25 Datasheet, Rubycon Distributor
25YXH2700MEFC16X25 Details Description
Related parts for 25YXH2700MEFC16X25
RES SMD 0.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 97A datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 360MA 1.1 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 8.7PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 10% 1507 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 6SDIP GW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
2.54MM KK HDR RA FRICLK 13POS datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 55.2VC P600 datasheet.pdf
RES 6.26K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 460MA 230 MOHM datasheet.pdf