Rubycon 25ZL1800MEFC12.5X30
25ZL1800MEFC12.5X30 picture photo
Mfg. Part Number
25ZL1800MEFC12.5X30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25ZL1800MEFC12.5X30.pdf
Availability of 25ZL1800MEFC12.5X30
QUANTITY
25ZL1800MEFC12.5X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25ZL1800MEFC12.5X30
Internal Part NumberEIS-25ZL1800MEFC12.5X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZL
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.29A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25ZL1800MEFC12.5X30
Related Links25ZL1800M, 25ZL1800MEFC12.5X30 Datasheet, Rubycon Distributor
25ZL1800MEFC12.5X30 Details Description
Related parts for 25ZL1800MEFC12.5X30
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V 8MSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 619 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 470 OHM 10SIP datasheet.pdf