Rubycon 25ZLH1800MEFCG412.5X25
25ZLH1800MEFCG412.5X25 picture photo
Mfg. Part Number
25ZLH1800MEFCG412.5X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25ZLH1800MEFCG412.5X25.pdf
Availability of 25ZLH1800MEFCG412.5X25
QUANTITY
25ZLH1800MEFCG412.5X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25ZLH1800MEFCG412.5X25
Internal Part NumberEIS-25ZLH1800MEFCG412.5X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.74A
Impedance15 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25ZLH1800MEFCG412.5X25
Related Links25ZLH1800ME, 25ZLH1800MEFCG412.5X25 Datasheet, Rubycon Distributor
25ZLH1800MEFCG412.5X25 Details Description
Related parts for 25ZLH1800MEFCG412.5X25
CONN PLUG 1.27MM 60POS GOLD PCB datasheet.pdf
SW LIMT SPDT 10A ADJ ROL LEVR datasheet.pdf
IC LEVEL SHIFTER 10CH 28TQFN datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V T2H 0805 datasheet.pdf
IC PREAMP AUDIO MONO MIC 4DSBGA datasheet.pdf
VARISTOR 16.94V 800A 1812 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 4 SOLID STATE datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NPO 0201 datasheet.pdf