Rubycon 25ZLH2700MEFCG412.5X35
25ZLH2700MEFCG412.5X35 picture photo
Mfg. Part Number
25ZLH2700MEFCG412.5X35
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25ZLH2700MEFCG412.5X35.pdf
Availability of 25ZLH2700MEFCG412.5X35
QUANTITY
25ZLH2700MEFCG412.5X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25ZLH2700MEFCG412.5X35
Internal Part NumberEIS-25ZLH2700MEFCG412.5X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
SeriesZLH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.499A
Impedance12 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25ZLH2700MEFCG412.5X35
Related Links25ZLH2700ME, 25ZLH2700MEFCG412.5X35 Datasheet, Rubycon Distributor
25ZLH2700MEFCG412.5X35 Details Description
Related parts for 25ZLH2700MEFCG412.5X35
JUMPER-H1507TR/A2015V/X 8" datasheet.pdf
CAP PMI LARGE TORPEDO RED datasheet.pdf
DEV KIT 3G REMOTE ASSET MONITOR datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
508 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
SHIM LAMINATE- .010 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.5A SYNC datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
M801 14C 14#16 SKT PLUG OM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf