Rubycon 25ZLH470MEFCTS10X12.5
25ZLH470MEFCTS10X12.5 picture photo
Mfg. Part Number
25ZLH470MEFCTS10X12.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25ZLH470MEFCTS10X12.5.pdf
Availability of 25ZLH470MEFCTS10X12.5
QUANTITY
25ZLH470MEFCTS10X12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25ZLH470MEFCTS10X12.5
Internal Part NumberEIS-25ZLH470MEFCTS10X12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current731.5mA @ 120Hz
Impedance39 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25ZLH470MEFCTS10X12.5
Related Links25ZLH470ME, 25ZLH470MEFCTS10X12.5 Datasheet, Rubycon Distributor
25ZLH470MEFCTS10X12.5 Details Description
Related parts for 25ZLH470MEFCTS10X12.5
RES ARRAY 15 RES 20K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
15UM FILM DRK GRAY 100PCS/PK datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HAN 3A THERMO COVER SEALING datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
LED COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf