Rubycon 25ZLH470MEFCTS10X12.5
25ZLH470MEFCTS10X12.5 picture photo
Mfg. Part Number
25ZLH470MEFCTS10X12.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25ZLH470MEFCTS10X12.5.pdf
Availability of 25ZLH470MEFCTS10X12.5
QUANTITY
25ZLH470MEFCTS10X12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25ZLH470MEFCTS10X12.5
Internal Part NumberEIS-25ZLH470MEFCTS10X12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current731.5mA @ 120Hz
Impedance39 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25ZLH470MEFCTS10X12.5
Related Links25ZLH470ME, 25ZLH470MEFCTS10X12.5 Datasheet, Rubycon Distributor
25ZLH470MEFCTS10X12.5 Details Description
Related parts for 25ZLH470MEFCTS10X12.5
IC VREF SHUNT 1.225V/7V TO92-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 600V 12A DO4 datasheet.pdf
RES 4K OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
TOOL REMOVAL M81969/3-02 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf