Rubycon 25ZT33MT15X11
25ZT33MT15X11 picture photo
Mfg. Part Number
25ZT33MT15X11
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25ZT33MT15X11.pdf
Availability of 25ZT33MT15X11
QUANTITY
25ZT33MT15X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25ZT33MT15X11
Internal Part NumberEIS-25ZT33MT15X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZT
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current50mA
Impedance400 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25ZT33MT15X11
Related Links25ZT33, 25ZT33MT15X11 Datasheet, Rubycon Distributor
25ZT33MT15X11 Details Description
Related parts for 25ZT33MT15X11
IC MODEM 2400BPS DSP AFE 44-PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 5A TO220ACFP datasheet.pdf
RELAY SSR IP20 50A 3PHAS PNL 32V datasheet.pdf
C/A SM, LC TO LC 4METER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3W ISOLATED datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf