Daburn 2615/20-RD-1000
2615/20-RD-1000 picture photo
Mfg. Part Number
2615/20-RD-1000
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
Datasheet Download
2615/20-RD-1000.pdf
Availability of 2615/20-RD-1000
QUANTITY
2615/20-RD-1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2615/20-RD-1000
Internal Part NumberEIS-2615/20-RD-1000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series-
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand21/33
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialSilicone Rubber
Jacket (Insulation) Diameter0.069" (1.75mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Length1000' (304.8m)
Voltage300V
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Jacket ColorRed
RatingsUL Style 3132
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2615/20-RD-1000
Related Links2615/20, 2615/20-RD-1000 Datasheet, Daburn Distributor
2615/20-RD-1000 Details Description
Related parts for 2615/20-RD-1000
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
LOW SPEED datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PWM/SENSEFET SMPS TO-220F-6W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 600MA 340 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
MICRO 31C S 20" WHT FLOAT datasheet.pdf