Daburn 2616/18-GN-1000
2616/18-GN-1000 picture photo
Mfg. Part Number
2616/18-GN-1000
Datasheet Download
2616/18-GN-1000.pdf
Availability of 2616/18-GN-1000
QUANTITY
2616/18-GN-1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2616/18-GN-1000
Internal Part NumberEIS-2616/18-GN-1000
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge18 AWG
Conductor Strand41/34
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialSilicone Rubber
Jacket (Insulation) Diameter0.108" (2.74mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.031" (0.80mm)
Length1000' (304.8m)
Voltage600V
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Jacket ColorGreen
RatingsUL Style 3135
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2616/18-GN-1000
Related Links2616/18, 2616/18-GN-1000 Datasheet, Daburn Distributor
2616/18-GN-1000 Details Description
Related parts for 2616/18-GN-1000
RES SMD 1.5M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SW ROTRY FIX LVR ROL SPDT 120V datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
RES NETWORK 4 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 7POS PCB R/A datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 3.69A 26 MOHM datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
LABEL HEAT SHRINK datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1.5W DO215AA datasheet.pdf