Daburn 2616/20-RD-1000
2616/20-RD-1000 picture photo
Mfg. Part Number
2616/20-RD-1000
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
Datasheet Download
2616/20-RD-1000.pdf
Availability of 2616/20-RD-1000
QUANTITY
2616/20-RD-1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2616/20-RD-1000
Internal Part NumberEIS-2616/20-RD-1000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series-
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand19/33
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialSilicone Rubber
Jacket (Insulation) Diameter0.099" (2.51mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.031" (0.80mm)
Length1000' (304.8m)
Voltage600V
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Jacket ColorRed
RatingsUL Style 3135
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2616/20-RD-1000
Related Links2616/20, 2616/20-RD-1000 Datasheet, Daburn Distributor
2616/20-RD-1000 Details Description
Related parts for 2616/20-RD-1000
RES 75K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 825K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -45DB datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-HTSSOP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
MOTORSTECKERSETSR6-X9 datasheet.pdf
CONN EDGE .050 18POS DR TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
TM3107K010DCBA datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 360MA 1.96 OHM datasheet.pdf