Amphenol Industrial MS3102A18-10S
MS3102A18-10S picture photo
Mfg. Part Number
MS3102A18-10S
Brief Description
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3102A18-10S.pdf
Availability of MS3102A18-10S
QUANTITY
MS3102A18-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3102A18-10S
Internal Part NumberEIS-MS3102A18-10S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3102A18-10S
Related LinksMS3102, MS3102A18-10S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3102A18-10S Details Description
Related parts for MS3102A18-10S
FAN AXIAL 119X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 150 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RING CORE CHOKE 2X12MH 0.3A HORZ datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 62PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0062UF 5% 2500VDC AXI datasheet.pdf
CAP FILM 0.075UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf