CTS Electronic Components 262UR253B
262UR253B picture photo
Mfg. Part Number
262UR253B
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 25K OHM 0.15W TH
Datasheet Download
262UR253B.pdf
Availability of 262UR253B
QUANTITY
262UR253B Order Process
Ship out your order
Specifications of 262UR253B
Internal Part NumberEIS-262UR253B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsU262 Series Footprint
Standard Package1,500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series262
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)0.15W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient-
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.370" x 0.394" Face x 0.734" H (9.40mm x 10.00mm x 5.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)262UR253B
Related Links262U, 262UR253B Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
262UR253B Details Description
Related parts for 262UR253B
RES ARRAY 3 RES 27 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 64POS W/STR TIN datasheet.pdf
IC MOSFET RF N-CHAN PLD-1.5 datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 10% 2824 datasheet.pdf
POT SLIDE 200K OHM .5W 100MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 90A 28VDC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 82 OHM 2506 datasheet.pdf