CTS Electronic Components 262XR105B
262XR105B picture photo
Mfg. Part Number
262XR105B
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 0.15W TH
Datasheet Download
262XR105B.pdf
Availability of 262XR105B
QUANTITY
262XR105B Order Process
Ship out your order
Specifications of 262XR105B
Internal Part NumberEIS-262XR105B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsX262 Series Footprint
Standard Package1,500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series262
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.15W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient-
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.370" x 0.394" Face x 0.469" H (9.40mm x 10.00mm x 11.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)262XR105B
Related Links262X, 262XR105B Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
262XR105B Details Description
Related parts for 262XR105B
BATTERY PACK NICAD 9.6V 4000MAH datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
WIRE 22 AWG HOOP UP RED TRACER datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SAMPLING 28-PLCC datasheet.pdf
CONN IDC STRAIN RELIEF 20POS DL datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEATSHRINK CABLE SLEEVES 48" BLA datasheet.pdf