KEMET C0603C560K3GACTU
C0603C560K3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C560K3GACTU
Brief Description
CAP CER 56PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C560K3GACTU.pdf
Availability of C0603C560K3GACTU
QUANTITY
C0603C560K3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C560K3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C560K3GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C560K3GACTU
Related LinksC0603C56, C0603C560K3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C560K3GACTU Details Description
Related parts for C0603C560K3GACTU
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 32.3A DPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONN SOCKET BGA 576POS GOLD datasheet.pdf