CTS Electronic Components 262XR501B
262XR501B picture photo
Mfg. Part Number
262XR501B
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.15W TH
Datasheet Download
262XR501B.pdf
Availability of 262XR501B
QUANTITY
262XR501B Order Process
Ship out your order
Specifications of 262XR501B
Internal Part NumberEIS-262XR501B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsX262 Series Footprint
Standard Package30
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.15W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient-
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.370" x 0.394" Face x 0.469" H (9.40mm x 10.00mm x 11.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)262XR501B
Related Links262X, 262XR501B Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
262XR501B Details Description
Related parts for 262XR501B
IC REG LDO 20V 0.1A 3HSIP datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf