Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/MDL-V-25-R
BK/MDL-V-25-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/MDL-V-25-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 25A 32VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
BK/MDL-V-25-R.pdf
Availability of BK/MDL-V-25-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK/MDL-V-25-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/MDL-V-25-R
Internal Part NumberEIS-BK/MDL-V-25-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMDL
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating25A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1kA
Melting I²t15221
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.266" Dia x 1.292" L (6.76mm x 32.82mm)
DC Cold Resistance0.01225 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/MDL-V-25-R
Related LinksBK/MDL, BK/MDL-V-25-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/MDL-V-25-R Details Description
Related parts for BK/MDL-V-25-R
RES SMD 31.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED MINI BAY CLUSTER 6V GRN POL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DR BTS 8 ASY CPT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 60W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
RES 2.43 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 21POS 0.30MM R/A datasheet.pdf