CTS Electronic Components 262XR503B
262XR503B picture photo
Mfg. Part Number
262XR503B
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 0.15W TH
Datasheet Download
262XR503B.pdf
Availability of 262XR503B
QUANTITY
262XR503B Order Process
Ship out your order
Specifications of 262XR503B
Internal Part NumberEIS-262XR503B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsX262 Series Footprint
Standard Package1,500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series262
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.15W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient-
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.370" x 0.394" Face x 0.469" H (9.40mm x 10.00mm x 11.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)262XR503B
Related Links262X, 262XR503B Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
262XR503B Details Description
Related parts for 262XR503B
IC OPAMP CFA 2.2GHZ 8SOPWRPAD datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 2MM PCB GOLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK DIN RAIL WM BG datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 64POS RA GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 15MA 1.55 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
MCU 32BIT 128KB PRO2 64QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf