Vicor Corporation VI-24H-CY-F3
VI-24H-CY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24H-CY-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W
Datasheet Download
VI-24H-CY-F3.pdf
Availability of VI-24H-CY-F3
QUANTITY
VI-24H-CY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24H-CY-F3
Internal Part NumberEIS-VI-24H-CY-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)962mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24H-CY-F3
Related LinksVI-24H, VI-24H-CY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24H-CY-F3 Details Description
Related parts for VI-24H-CY-F3
IC REG BUCK SYNC 20SOIC(W) datasheet.pdf
VARISTOR 29.5V 100A 2-SMD datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 630V U2J 1206 datasheet.pdf
RES 5.56K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf