Vishay/Dale RER55F5110PC02
RER55F5110PC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER55F5110PC02
Brief Description
RES CHAS MNT 511 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F5110PC02.pdf
Availability of RER55F5110PC02
QUANTITY
RER55F5110PC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F5110PC02
Internal Part NumberEIS-RER55F5110PC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F5110PC02
Related LinksRER55F5, RER55F5110PC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F5110PC02 Details Description
Related parts for RER55F5110PC02
MOSFET P-CH 60V 17A TO-220F datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 8W 30V NI-400S datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 60W datasheet.pdf
CONN HEADER 22PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
GDT 350V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
09+09 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf