Apem Inc. 2641LH/2A22628L110V
2641LH/2A22628L110V picture photo
Mfg. Part Number
2641LH/2A22628L110V
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V
Datasheet Download
2641LH/2A22628L110V.pdf
Availability of 2641LH/2A22628L110V
QUANTITY
2641LH/2A22628L110V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2641LH/2A22628L110V
Internal Part NumberEIS-2641LH/2A22628L110V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series2600
PackagingBulk
CircuitDPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating16A (AC), 15A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC12V
Actuator TypeConcave (Standard V) - Illuminated
Color - Actuator/CapRed
Actuator MarkingOff - On, Vertical
Illumination Type, ColorNeon, Red
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.00mm x 22.00mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2641LH/2A22628L110V
Related Links2641LH/2A, 2641LH/2A22628L110V Datasheet, Apem Inc. Distributor
2641LH/2A22628L110V Details Description
Related parts for 2641LH/2A22628L110V
HOOK-UP SOLID 20AWG BLUE 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ 8SO datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 23.5A 8SON datasheet.pdf
VARISTOR 24.3V 400A 1210 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf