Apem Inc. 2641LH/2A23601L220V
2641LH/2A23601L220V picture photo
Mfg. Part Number
2641LH/2A23601L220V
Brief Description
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V
Datasheet Download
2641LH/2A23601L220V.pdf
Availability of 2641LH/2A23601L220V
QUANTITY
2641LH/2A23601L220V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2641LH/2A23601L220V
Internal Part NumberEIS-2641LH/2A23601L220V
Switch FunctionOn-Off
Current Rating16A (AC), 15A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC12V
Actuator TypeConcave (Curved) - Illuminated
Color - Actuator/CapRed
Actuator MarkingO -
Illumination Type, ColorNeon, Red
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.00mm x 22.00mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2641LH/2A23601L220V
Related Links2641LH/2A, 2641LH/2A23601L220V Datasheet, Apem Inc. Distributor
2641LH/2A23601L220V Details Description
Related parts for 2641LH/2A23601L220V
IC L-I PROTECTOR CIRCUIT 24TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 73.61VC AXIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SC75 datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-TSSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 328 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 167MA 1.7 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf