Apem Inc. 2641LH/2A23621L220V
2641LH/2A23621L220V picture photo
Mfg. Part Number
2641LH/2A23621L220V
Brief Description
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V
Datasheet Download
2641LH/2A23621L220V.pdf
Availability of 2641LH/2A23621L220V
QUANTITY
2641LH/2A23621L220V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2641LH/2A23621L220V
Internal Part NumberEIS-2641LH/2A23621L220V
Switch FunctionOn-Off
Current Rating16A (AC), 15A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC12V
Actuator TypeConcave (Curved) - Illuminated
Color - Actuator/CapRed
Actuator MarkingO -
Illumination Type, ColorNeon, Red
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.00mm x 22.00mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2641LH/2A23621L220V
Related Links2641LH/2A, 2641LH/2A23621L220V Datasheet, Apem Inc. Distributor
2641LH/2A23621L220V Details Description
Related parts for 2641LH/2A23621L220V
CONN HEADER 110POS TYPE B VERT datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 24SOIC datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 10POS datasheet.pdf
LCD OLED GRAPHIC 128 X 32 YLW datasheet.pdf
3-WAY AIR VALVE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 205 OHM 1% 20W datasheet.pdf
4 BAY 42IN DEPTH INTERNAL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CERTI-CRIMP II TOOL D1000-L datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf