Apem Inc. 2641LHA21900L110V
2641LHA21900L110V picture photo
Mfg. Part Number
2641LHA21900L110V
Brief Description
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V
Datasheet Download
2641LHA21900L110V.pdf
Availability of 2641LHA21900L110V
QUANTITY
2641LHA21900L110V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2641LHA21900L110V
Internal Part NumberEIS-2641LHA21900L110V
Switch FunctionOn-Off
Current Rating16A (AC), 15A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC12V
Actuator TypeFlat - Illuminated
Color - Actuator/CapOrange
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, ColorNeon, Orange
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleScrew Terminal
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.00mm x 22.00mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2641LHA21900L110V
Related Links2641LHA2, 2641LHA21900L110V Datasheet, Apem Inc. Distributor
2641LHA21900L110V Details Description
Related parts for 2641LHA21900L110V
RES SMD 82.5KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 5K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 52POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 SKT PLUG datasheet.pdf
10000UF 400V 90X220MM 105C 5000H datasheet.pdf