Apem Inc. 2641LHA21900L220V
2641LHA21900L220V picture photo
Mfg. Part Number
2641LHA21900L220V
Brief Description
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V
Datasheet Download
2641LHA21900L220V.pdf
Availability of 2641LHA21900L220V
QUANTITY
2641LHA21900L220V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2641LHA21900L220V
Internal Part NumberEIS-2641LHA21900L220V
Switch FunctionOn-Off
Current Rating16A (AC), 15A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC12V
Actuator TypeFlat - Illuminated
Color - Actuator/CapOrange
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, ColorNeon, Orange
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleScrew Terminal
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.00mm x 22.00mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2641LHA21900L220V
Related Links2641LHA2, 2641LHA21900L220V Datasheet, Apem Inc. Distributor
2641LHA21900L220V Details Description
Related parts for 2641LHA21900L220V
DIODE ARRAY GP 80V 250MA SOT363 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
REFLECTOR 1POS 49.9MM RND 24MM datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 24.5MA 79 OHM TH datasheet.pdf
CRIMP CONTACT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.5W SOT563 datasheet.pdf
2200UF 35V 16X25 datasheet.pdf
IC MCU 64KB FLASH 48MHZ 64VQFN datasheet.pdf