Apem Inc. 2649LH/2A21600L110V
2649LH/2A21600L110V picture photo
Mfg. Part Number
2649LH/2A21600L110V
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V
Datasheet Download
2649LH/2A21600L110V.pdf
Availability of 2649LH/2A21600L110V
QUANTITY
2649LH/2A21600L110V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2649LH/2A21600L110V
Internal Part NumberEIS-2649LH/2A21600L110V
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating10A (AC), 8A (DC)
Actuator TypeFlat - Illuminated
Color - Actuator/CapRed
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, ColorNeon, Red
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.00mm x 22.00mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2649LH/2A21600L110V
Related Links2649LH/2A, 2649LH/2A21600L110V Datasheet, Apem Inc. Distributor
2649LH/2A21600L110V Details Description
Related parts for 2649LH/2A21600L110V
OSC 3.3V PROG CMOS STBY 50PPM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 14SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
CIR BRKR 100A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 2 OHM 12W datasheet.pdf
FO CAB.ASSY-0,2M,2X1XSC SIM,MM62 datasheet.pdf
TERM RING NON INS 18-14AWG datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf