NorComp 26641001RP2
26641001RP2 picture photo
Mfg. Part Number
26641001RP2
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 2MM MALE 2ROW STR 10POS
Datasheet Download
26641001RP2.pdf
Availability of 26641001RP2
QUANTITY
26641001RP2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 26641001RP2
Internal Part NumberEIS-26641001RP2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents26641001RP2 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series2664
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.150" (3.81mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)26641001RP2
Related Links26641, 26641001RP2 Datasheet, NorComp Distributor
26641001RP2 Details Description
Related parts for 26641001RP2
RES ARRAY 15 RES 68K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SERIAL IN 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.55 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 220 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CER RESONATOR datasheet.pdf
RES 213K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 324V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED COB WHT 6.3MM 2700K 95CRI datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf