Cypress Semiconductor CY7C1440KV33-250BZXI
CY7C1440KV33-250BZXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1440KV33-250BZXI
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1440KV33-250BZXI.pdf
Availability of CY7C1440KV33-250BZXI
QUANTITY
CY7C1440KV33-250BZXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1440KV33-250BZXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1440KV33-250BZXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size36M (1M x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1440KV33-250BZXI
Related LinksCY7C1440KV, CY7C1440KV33-250BZXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1440KV33-250BZXI Details Description
Related parts for CY7C1440KV33-250BZXI
MOSFET N-CH 300V 60A TO-3P datasheet.pdf
OSC XO 210.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 690V 400A DIN datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TSOT23-8 datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 220 OHM 20SOIC datasheet.pdf