Daburn 2671/16RD-1000
2671/16RD-1000 picture photo
Mfg. Part Number
2671/16RD-1000
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 16AWG RED 1000'
Datasheet Download
2671/16RD-1000.pdf
Availability of 2671/16RD-1000
QUANTITY
2671/16RD-1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2671/16RD-1000
Internal Part NumberEIS-2671/16RD-1000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series-
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge16 AWG
Conductor Strand665/44
Conductor MaterialCopper, Bare
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.096" (2.44mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.015" (0.39mm)
Length1000' (304.8m)
Voltage300V
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Jacket ColorRed
RatingsUL Style 1692/1568
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2671/16RD-1000
Related Links2671/16, 2671/16RD-1000 Datasheet, Daburn Distributor
2671/16RD-1000 Details Description
Related parts for 2671/16RD-1000
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 14TSSOP datasheet.pdf
SENSOR MAG SPST 13-19AT JST XHP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW MINI3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 3% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT STR PCB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 121POS GOLD datasheet.pdf