Daburn 2671/27GN-1000
2671/27GN-1000 picture photo
Mfg. Part Number
2671/27GN-1000
Brief Description
HOOK-UP STRND 27AWG GREEN 1000'
Datasheet Download
2671/27GN-1000.pdf
Availability of 2671/27GN-1000
QUANTITY
2671/27GN-1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2671/27GN-1000
Internal Part NumberEIS-2671/27GN-1000
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge27 AWG
Conductor Strand48/44
Conductor MaterialCopper, Bare
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.037" (0.94mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.010" (0.25mm)
Length1000' (304.8m)
Voltage600V
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Jacket ColorGreen
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2671/27GN-1000
Related Links2671/27, 2671/27GN-1000 Datasheet, Daburn Distributor
2671/27GN-1000 Details Description
Related parts for 2671/27GN-1000
DELTA CONN 36POS PLUG W/O INSERT datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 240POS R/A T/H datasheet.pdf
CAP CER 3600PF 100V 5% BP 1812 datasheet.pdf
CONN IDC 3POS 2.54MM 24AWG TIN datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 350MW SOD123 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf