Grayhill, Inc. 26GSD22-01-1-AJS
26GSD22-01-1-AJS picture photo
Mfg. Part Number
26GSD22-01-1-AJS
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
GRAY CODE 16POS SWITCH
Datasheet Download
26GSD22-01-1-AJS.pdf
Availability of 26GSD22-01-1-AJS
QUANTITY
26GSD22-01-1-AJS Order Process
Ship out your order
Specifications of 26GSD22-01-1-AJS
Internal Part NumberEIS-26GSD22-01-1-AJS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCompliance Status by Product Type
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series26
Encoder TypeMechanical
Output TypeGray Code (Absolute)
Pulses per Revolution16
Voltage - Supply-
Actuator Type1/8" Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchNo
Mounting TypePanel, PCB Through Hole
OrientationVertical
Termination StylePC Pin
Rotational Life (Cycles Min)25K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)26GSD22-01-1-AJS
Related Links26GSD22-, 26GSD22-01-1-AJS Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
26GSD22-01-1-AJS Details Description
Related parts for 26GSD22-01-1-AJS
CONN FFC RCPT HSG 6POS 2.54MM datasheet.pdf
FERRULE INS TWIN 14AWG BLUE 9/16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.3W SC74R datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.8"L X 4.72"W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 16PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
IC DSC 64KB datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 5% 1W 1206 datasheet.pdf