CTS Electronic Components 270X232A252B2A1
270X232A252B2A1 picture photo
Mfg. Part Number
270X232A252B2A1
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 2.5K OHM 1/4W CARBON LOG
Datasheet Download
270X232A252B2A1.pdf
Availability of 270X232A252B2A1
QUANTITY
270X232A252B2A1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 270X232A252B2A1
Internal Part NumberEIS-270X232A252B2A1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Drawings270X232AxxxB(1,2)A1 Footprint
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series270
PackagingBulk
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeRound
Actuator Length1.000" (25.40mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)270X232A252B2A1
Related Links270X232, 270X232A252B2A1 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
270X232A252B2A1 Details Description
Related parts for 270X232A252B2A1
IDC CABLE- ASS30A/ AE34M / ASS30 datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 16-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.8A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 8.192V SOT23-3 datasheet.pdf
ADAPTER FOR E1 EMULATOR datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf