CTS Electronic Components 270X232A253B1B1
270X232A253B1B1 picture photo
Mfg. Part Number
270X232A253B1B1
Brief Description
POT 25K OHM 1/4W CARBON LINEAR
Datasheet Download
270X232A253B1B1.pdf
Availability of 270X232A253B1B1
QUANTITY
270X232A253B1B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 270X232A253B1B1
Internal Part NumberEIS-270X232A253B1B1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Drawings270X232AxxxB(1,2)B1 Footprint
Standard Package250
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)25k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchRotary, SPST
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation315°
Actuator TypeRound
Actuator Length1.000" (25.40mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)270X232A253B1B1
Related Links270X232, 270X232A253B1B1 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
270X232A253B1B1 Details Description
Related parts for 270X232A253B1B1
BOX ABS GRAY 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 68PLCC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 46POS R/A datasheet.pdf
CAP CER 910PF 2.5KV NP0 1825 datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TOOL HAND EXTRACTION datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
BOARD EVALUATION IXDN430YI datasheet.pdf
RES 1.91M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf