NorComp 27632002RP2
27632002RP2 picture photo
Mfg. Part Number
27632002RP2
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 2MM MALE 1ROW RA 20POS
Datasheet Download
27632002RP2.pdf
Availability of 27632002RP2
QUANTITY
27632002RP2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 27632002RP2
Internal Part NumberEIS-27632002RP2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents27632002RP2 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series2763
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.150" (3.81mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)27632002RP2
Related Links27632, 27632002RP2 Datasheet, NorComp Distributor
27632002RP2 Details Description
Related parts for 27632002RP2
IC FPGA 108 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONN COAX PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
PNEUM SUB-BASE DIN MNT RTBL 5/32 datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 3.6A 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
END COVER FOR MOD TERM BLOCK GRY datasheet.pdf
MACHINE AUTO STRIP-CRIMP ACCY datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 15XXNM SFP+ LC datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 1.85W SOD64 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf