NorComp 27642002RP2
27642002RP2 picture photo
Mfg. Part Number
27642002RP2
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 2MM MALE 2ROW R/A 20POS
Datasheet Download
27642002RP2.pdf
Availability of 27642002RP2
QUANTITY
27642002RP2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 27642002RP2
Internal Part NumberEIS-27642002RP2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents27642002RP2 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series2764
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.150" (3.81mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)27642002RP2
Related Links27642, 27642002RP2 Datasheet, NorComp Distributor
27642002RP2 Details Description
Related parts for 27642002RP2
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.15A SOT-323 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 17-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF 6POS ORG datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 600MA 370 MOHM datasheet.pdf
VARISTOR 640V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf