NDK 2765E-16.666700MHZ
2765E-16.666700MHZ picture photo
Mfg. Part Number
2765E-16.666700MHZ
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 16.6667MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
2765E-16.666700MHZ.pdf
Availability of 2765E-16.666700MHZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2765E-16.666700MHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of 2765E-16.666700MHZ
Internal Part NumberEIS-2765E-16.666700MHZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series2765E
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency16.6667MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)30mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.047" (1.20mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)30µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2765E-16.666700MHZ
Related Links2765E-16., 2765E-16.666700MHZ Datasheet, NDK Distributor
2765E-16.666700MHZ Details Description
Related parts for 2765E-16.666700MHZ
KIT DEMO FOR RFID TRANSPONDERS datasheet.pdf
LCD MOD SER CHAR 2X40 WH TRANSM datasheet.pdf
SWITCHES datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES PLUNGER datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 3MM SPOT 120MM 20MCRO datasheet.pdf