Illinois Capacitor 277KXM035M
277KXM035M picture photo
Mfg. Part Number
277KXM035M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 35V THRU HOLE
Datasheet Download
277KXM035M.pdf
Availability of 277KXM035M
QUANTITY
277KXM035M Order Process
Ship out your order
Specifications of 277KXM035M
Internal Part NumberEIS-277KXM035M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXM
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)736.8 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.25A
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)277KXM035M
Related Links277KX, 277KXM035M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
277KXM035M Details Description
Related parts for 277KXM035M
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL41334 datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET FILTERED 2A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 1POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONV 2X3.3V +/-12V 30W UFR datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 10POS SLDR YELLOW datasheet.pdf