Illinois Capacitor 277LBB250M2CC
277LBB250M2CC picture photo
Mfg. Part Number
277LBB250M2CC
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
277LBB250M2CC.pdf
Availability of 277LBB250M2CC
QUANTITY
277LBB250M2CC Order Process
Ship out your order
Specifications of 277LBB250M2CC
Internal Part NumberEIS-277LBB250M2CC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLBB
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)614.02 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.57A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)277LBB250M2CC
Related Links277LBB, 277LBB250M2CC Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
277LBB250M2CC Details Description
Related parts for 277LBB250M2CC
IC MPU Z180 20MHZ 80QFP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 450MA 170 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMC datasheet.pdf
BUZZER PIEZO datasheet.pdf
1MM DDR3 LSP VLP SMT LLLCR datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SMA datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT SKT datasheet.pdf