Illinois Capacitor 278KXM016M
278KXM016M picture photo
Mfg. Part Number
278KXM016M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V T/H
Datasheet Download
278KXM016M.pdf
Availability of 278KXM016M
QUANTITY
278KXM016M Order Process
Ship out your order
Specifications of 278KXM016M
Internal Part NumberEIS-278KXM016M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXM
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)98.2 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.29A
Impedance41 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)278KXM016M
Related Links278KX, 278KXM016M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
278KXM016M Details Description
Related parts for 278KXM016M
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
MICRO FINE 0.25MM POWER PLUS 800 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONN R/A PNL MNT RCPT 5SKT PCB datasheet.pdf
IC OSC VCXO 200MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 425MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf