Aries Electronics, Inc. 28-6513-11H
28-6513-11H picture photo
Mfg. Part Number
28-6513-11H
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD
Datasheet Download
28-6513-11H.pdf
Availability of 28-6513-11H
QUANTITY
28-6513-11H Order Process
Ship out your order
Specifications of 28-6513-11H
Internal Part NumberEIS-28-6513-11H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package17
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesLo-PRO®file, 513
PackagingBulk
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)28 (2 x 14)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post10µin (0.25µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)28-6513-11H
Related Links28-65, 28-6513-11H Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
28-6513-11H Details Description
Related parts for 28-6513-11H
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 7W datasheet.pdf
IC UART I2C/SPI 24-HVQFN datasheet.pdf
PHOTODIODE AVALANCH BLU 16MM SHV datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
LED MINI PANEL GRN 12V 250MM LD datasheet.pdf
IMPACT BP 6X16 GL/W SN/PB datasheet.pdf
DISPSBLE GLOVES NITRILE LRG 50PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 4.64 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 20A SYNC datasheet.pdf