Aries Electronics, Inc. 28-C182-10
28-C182-10 picture photo
Mfg. Part Number
28-C182-10
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD
Datasheet Download
28-C182-10.pdf
Availability of 28-C182-10
QUANTITY
28-C182-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 28-C182-10
Internal Part NumberEIS-28-C182-10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesEJECT-A-DIP™
PackagingBulk
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)28 (2 x 14)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)28-C182-10
Related Links28-C1, 28-C182-10 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
28-C182-10 Details Description
Related parts for 28-C182-10
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
IC TXRX 5V RS232 W/3V LOGIC28DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH DIP 6POS EXT ACT 24V datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.2A 201.8 MOHM datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 64POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf