Aries Electronics, Inc. 28-C212-11
28-C212-11 picture photo
Mfg. Part Number
28-C212-11
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD
Datasheet Download
28-C212-11.pdf
Availability of 28-C212-11
QUANTITY
28-C212-11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 28-C212-11
Internal Part NumberEIS-28-C212-11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesEJECT-A-DIP™
PackagingBulk
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)28 (2 x 14)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post10µin (0.25µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)28-C212-11
Related Links28-C2, 28-C212-11 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
28-C212-11 Details Description
Related parts for 28-C212-11
IC COMP MICRPWR R-R I/O SOT23-5 datasheet.pdf
GDT 200V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.383 OHM 1% 5W datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 25C P 48" WHT FLOAT datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.039UF RADIAL datasheet.pdf